Üç Taraflı Futbol Maçı

İstanbul, Haziran ayından bu yana farklı şekillerde protestolara sahne oluyor.  Biz bu duruma uluslararası bir proje ile katkıda bulunmak istiyoruz. Uluslararası takım ruhu için bir metafor olarak Futbol ve bu bağlamda insanları birleştirici ve kuralları dönüştürücü bir geleneğe sahip olan Üç Taraflı Futbol Müsabakası.

Mayıs 2013’te Türkiye,  İstanbul’un merkezinde sembolikleşen bir parkın yıkım kararına karşı çıkan küçük bir grubun protestosuyla ve o parkın işgali ile başlayan süreçte, toplu bir gösteriye, 17 Haziran 2013 tarihinde genel grev ilan edilmesinin ardından yaz boyu süren ve devam etmekte olan protesto ve gösterilere sahne oldu.

Yeşil alanları korumak için başlatılan bu seferberlik, hükumet politikalarına karşı özgürlükleri korumak için verilen bir mücadeleye dönüştü. Gösteriler tüm Türkiye’ye yayıldı ve halen ‘’Gezi Parkı ile dayanışma içinde’’ sloganıyla devam etmekte.

Birçok kişi gösterilerin eşsiz doğasına entegre oldu ve bunu ‘’demokratik bir  şekilde doğru hareket ederek bir sonraki adımda espirili ve barışçıl bir biçimde hükumetlerin varoluş sebeplerini hatırlatmak’’ olarak tanımladı.

Futbol çevresinde yeni vizyonlar geliştirme olanaklarından esinlenerek, demokratik toplumların ve ifade özgürlüğünün İstanbul tabanlı online platformu InEnArt, ’’Göstericiler ile Dayanışma jesti’’olarak Eylül 2013’te, 13. Istanbul Bienali paralel etkinlikler çerçevesinde üç taraflı futbol maçını düzenleyecek.

Bu oyun, geleneksel futbolun çatışmacı ve bi-polar doğasının yapısını bozma iddiasında bulunurak, sosyal mücadeleye bir göndermede bulunuyor.

Müsabaka, Philosophy Football Fc/İngiltere, Dynamo Windrad/Almanya ve Gazozcular/Türkiye’nin yaratıcı profesyonellerinden oluşan üç takımın katılımıyla Eylül 2013’te İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Angry Protests Grow in Turkey as Police Continue Crackdown

Üç Taraflı Futbol Hakkında

Üç taraflı futbol ,oyuncular arası dayanışma, iletişim ve işbirliğine dayanır ve ifade özgürlüğü  ve barışçıl ortamlarda çoğulcu toplumlar için bir metafora dönüşür.

Bu oyunda altıgen bir sahada, iki değil, üç takım, rekabet yerine işbirliği içinde kendi aralarında geleneksel futboldan farklı olan kuralları kabul ederler.

Üç taraflı futbol, geleneksel futbolun üç takımla oynanan bir çeşididir ve 1962’de Danimarka’lı sanatçı Asger Jorn tarafından geliştirilmiştir.

Geleneksel futbolun tam tersine, üç taraflı futbolda ’’arkadaş’’ ve ’’düşman’’ kategorileri sürekli değişir, rakipler kısa bir süre için birleşir, işbirliği, dayanışma ve iletişim gereklidir. Düşman sadece düşman değildir, müttefikler de potansiyel düşmanlardır.

İki takımdan en yüksek puanı alanın kazandığı geleneksel futbolun aksine,  bir takım gol attığında skor kabul edilmez ama diğer taraftan yediği goller sayılır ve en az golü yiyen takım kazanır.

Sınıf mücadelesi içinde hakem devlet ve medya aygıtının anlamlar bütününe, geleneksel futbolun çatışmacı ve bi-polar doğasının yapısını bozma iddiasında bulunan bu oyun, devam eden sınıf mücadelesinin siyasi sürecinde tarafsız bir hakem benzetmesi yapar.

İhtiyacımız Olan

Heyecan verici bir spor etkinliğine ve devam eden sorunların siyasi sürecine dahil olmak için:

Bu müsabakayı İstanbul’da gerçekleştirmek için  ihtiyacımız olan destek toplam 15.000 USD

Bu destek takımların seyahat ve konaklamaları, organizasyon, promosyon ve etkinlğin gerçekleşmesi için harcanacaktır. Takımların oyuncuları herhangi bir katılım ücreti almayacaklardır.

Yardımcı Olabileceğiniz Başka Yollar

Indiegogo bağış sitemizden istediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda Indigogo paylaşım linklerini kullanarak projemizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu sonbaharda İstanbul’da görüşmek üzere!!!!

Please go to indiegogo and help us raise money and become involved into an exceptional sport, art and society event.

Leave a Reply